Arama Motorları

Arama Motorları

Arama motorları bugün İnternetin olduğu her alanda işimizi kolaylaştıran yegane araçlardandır. Çeşitli verileri en hızlı yoldan bulmamıza yardımcı olurlar. Aslında arama motorları sadece İnternetteki verileri bulmak için kullandığımız araçlar değiller. Bilgisayar, dizin, sunucu, uygulama vb. aklımıza gelebilecek birçok dijital ortamdaki verileri bulmamız için yardımcı arama araçlarıdır.

Günümüzde arama motoru dediğimizde aklımıza dünyanın en popüler web arama sitesi olan Google arama motoru geliyor. Biz de bu makalemizde genel arama motoru araçlarından ziyade web arama özelliği sunan platformlardan bahsedeceğiz. Çünkü bugün hepimiz bir bilgiye veya platforma ulaşmak için arama motorlarını kullanıyoruz. Adeta bizim ilgili dijital platforma bizi taşıyan VIP transfer aracımız gibidir.

Arama motorları hangileri diye soracak olursak Google başta olmak üzere Youtube, Facebook, Vimeo, Rastgelelik vb. birçok arama motoru mevcut. Fakat bunlar içerisinde Youtube, Facebook, Vimeo vb. siteler arama motoru odağında değil, çeşitli sosyal medya odağında faaliyet gösteriyor. Arama özelliği ikinci planda tutuluyor.

4 Başlıca Arama Motoru

Bugün 2022 itibarıyla en popüler ve en çok kullanılan web tabanlı arama motorlarından dördünü listeleyelim;

Uluslararası Çapta Faaliyet Gösteren Başlıca 4 Arama Motoru

 1. Google,
 2. Bing,
 3. Baidu,
 4. Yandex.

Yerel – Ulusal Çapta Faaliyet Gösteren Başlıca 4 Arama Motoru

Ulusal çapta görünse de bazıları uluslararası statüde kullanılmaktadır.

 1. Rastgelelik,
 2. Vuhuv,
 3. Artado Search,
 4. Yaani.

Arama Motorları Neden Önemli?

Sizce arama motorları gerçekten önemli mi? Onlar olmazsa ne olur? Evet, kesinlikle önemli. Çünkü katrilyonlarca site içerisinde ön plana çıkmamız, kullanıcılara ulaşmamız için arama motorları önemli. SEO diye bir kavram bugün çok sık duyduğumuz bir terim. “Search Engine Optimization” sözcüklerinin kısaltması. En kısa anlatımla arama motorlarında ön plana ve üst sıralara çıkmayı ifade ediyor. İşte bu husustan, SEO kapsamında büyük önem taşıyor. Doğru ve etkin biçimde onları kullanmalıyız.

Yeni Bir Sitenin Varlığını İyileştirmesi Gereken Başlıca 10 Arama Motoru

 1. Google Arama Motoru,
 2. Bing Arama Motoru,
 3. Yandex Arama Motoru.

Yerli sermaye ile geliştirilen arama motorlarında da yer almalısınız.

 1. Rastgelelik Arama Motoru,
 2. Vuhuv Arama Motoru,
 3. TurTc (Obilio) Arama Motoru.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
WhatsApp

Yorum bırakın