Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar? Görev Tanımı

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir Ne İş Yapar Görev Tanımı

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?” sorusu kariyer hedefini belirlemek isteyen ya da kariyerinde değişiklik yapmayı düşünenlerin merak ettiği konuların başında gelir. Günümüz tüketici davranışlarının doğru okuyan ve yaptığı bu analiz sonuçlarını dijital araçları da kullanarak ürün veyahut hizmeti doğru kitleye ulaştırarak kar etmeyi amaçlayan kişilere “Dijital Pazarlama Uzmanı” denir.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı, ticarette eski stil pazarlamanın değişerek günümüze uyum sağlamış halidir. Orta yaş ve üzeri olanlar kapı kapı dolaşıp ürün tanıtım yapanları hatırlarlar. Şimdiki nesle saçma ve itici gelebilecek bu davranış eski tarz pazarlama yöntemidir. Yani başka bir ifadeyle birebir etkileşimde bulunularak yüz yüze yapılan bu tanıtım, eski tarz pazarlamadır.

Fakat toplumların kültürel anlamda hızlı bir değişime maruz kaldığı günümüzde, birçok alışkanlık değişime uğramıştır. Artık iş görüşmeleri, toplantılar, sosyal faaliyet planlamaları, eğitimler gibi bireylerin bir araya geldiği aktiviteler online yapılmaktadır. Tüm bunların yanında arkadaşlık kurma veya sohbet etme gibi paylaşım temelli bireysel eylemler de artık online platformlar üzerinden gerçekleştirilmektedir.  Sonuç olarak da pazarlama teknikleri bunların paralelinde gelişme göstermiş ve birçok yeni pazarlama tekniği ortaya çıkmıştır. Bu yeni tekniklerden ilki online platformlarda şahsi hesaplarla erişilebilen sosyal ağlar üzerinden görsel araçlarla ürün tanıtımı yapılmasıdır. Bir diğer ileri pazarlama tekniği ise arama motorlarının kullanıcılarından elde ettiği verileri tüketici davranış eğilimlerinin belirlenmesinde kullanılmasıdır. Bu belirleme sonrasında doğru hedef kitle belirlenerek ürünün en uygun tüketiciye ulaştırılması hedeflenir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Neleri Bilmeli ve Görevleri

Bir “Dijital Pazarlama Uzmanı”, pazarlama araç ve tekniklerinin neler olduğunu bilmeli ve sürekli yenilenen bu araçların gelişimini yakından takip etmelidir. İkinci olarak da bu pazarlama yöntemleri için kullanması gereken uygulama ve eklentilerin teknik bilgisine sahip olmalıdır.

Dijital Pazarlama Teknikleri:

Bir Dijital Pazarlama Uzmanı şu pazarlama tekniklerini bilmelidir. Buna ek olarak da yeni ortaya çıkabilecek pazarlama yöntemlerine karşı sürekli araştırma halinde olmalıdır.

İnstagram, TikTok, Youtube gibi Sosyal Ağlar Üzerinden Dijital Pazarlama

İlk pazarlama tekniği olarak şahsi hesaplar üzerinden erişilen platformlarda ürün tanıtımı yapılmasıdır. Bu teknikte ya ticari hesaplar kullanılır ve bu hesaplar takipçilerin ilgisini çekecek nitelikte görsellerle dizayn edilir. Ticari hesapların yanı sıra fenomen olarak tabir edilen influencerlara belirli bir reklam bedeli ödenerek yapılan tanıtımlardır. Birincisinde firma tüketiciyle direkt bağ kurar. İkincisinde ise firma tüketici ile fenomenler vasıtasıyla ulaşır. Paarlamacı tüketicinin fenomenlere karşı duyduğu hayranlığın onların davranışlarını yönlendirmesini kendi lehine kullanır.

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama yöntemleri şunlardır:

SMS ve MMS Pazarlama

Mobil kullanıcılara SMS veya MMS atılarak tanıtımı yapılmasıdır.

Konum Tabanlı Pazarlama

Mobil GPS verilerinin yakınlardaki alışveriş merkezleri, restoran ya da cafe gibi yerlerin reklamının gösterileceği kitlenin lokasyon sınırlamasıyla kullanılmasıdır. Bu verilerin Google ADS gibi sosyal zeka veri tabanlı reklam araçlarında kitle sınırlandırılmasında kullanılması da konum tabanlı pazarlama yöntemine girer.

Mobil Arama Pazarlaması

Kullanıcıların aranarak ürün veya hizmet tanıtımı yapılması ya da kampanyalardan haberdar edilmesidir.

Mobil Uygulamalar Üzerinden Pazarlama

Oyun, alışveriş, müzik, video uygulamarında reklam gösterimiyle yapılan pazarlamadır.

E-Posta (MAİL) Pazarlama

E-posta kullanıcılarına tanıtım içerikli mail atılmasıyla yapılan pazarlamadır. E-postalara eklenen web sitesi bağlantısı veyahut telefon numaralarıyla satış yapmayı amaçlayan pazarlama yöntemidir.

WEB Sitelerinde ve Arama Motorları Aracılığıyla Yapılan Pazarlama

Bu pazarlama yöntemi haber okumak, eğlenceli vakit geçirmek, bilgi edinmek için ziyaret etiğimiz web sitelerinde karşımıza çıkar. Bununla birlikte blog sayfalarında da birçok reklam görürüz. Bunlar da web siteleri pazarlaması statüsündedir.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Uygulama ve Eklentiler:

Pazarlama tekniklerini özümsemiş bir Dijital Pazarlama Uzmanı bu yöntemleri kullanmada kendilerine yardımcı olacak uygulama ve eklentileri de kullanabilmelidir.

Google ADS

Google arama motorundan elde edilen verileri kullanarak reklamın gösterileceği platformu ve kitleyi belirlememize yarayan araçtır. Bir Dijital Pazarlama Uzmanı bu eklentiyi kullanmalıdır. Aynı zamanda da uygulamanın kendisine sunduğu veri sonuçlarını doğru yorumlamalıdır. Aksi halde reklam bütçesini doğru yönetemez ve başarısız olur.

Dijital Pazarlamada Kullanılan Bazı Eklenti ve Uygulamalar

Görsel tasarım için Adobe programları ve başka fotoğraf ve video düzenleme programlarını (Canva, İnshot, Capcut, Boosted gibi) bilmelidir. Uzmanlık derecesinde olmasa dahi bu programlardan haberdar olması diğer takım arkadaşlarını doğru yönlendirmesi ve yapılan işin kalitesini ölçmesi açısından faydasına olacaktır. Anahtar kelimeler reklam metninin doğru kitleye ulaştırılması e gösterimde ilk sıralarda çıkması açısından önemlidir. Bu sebeple Dijital Pazarlama Uzmanının anahtar kelime tespiti için kullanılan uygulamaları da bilmelidir. Çünkü reklamınızın daha fazla kitleye erişmesi için anahtar kelimeler çok önemlidir. (Keyword Tool, Google Adwords Keyword Planner, KWFinder, KeySearch vb…)

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

Dijital pazarlama uzmanı olmak istiyorsanız yukarıda bahsettiğimiz özelliklere sahip olmanız ve bunları sertifikalandirmanız yeterlidir. Fakat üniversite mezunu olmanız her meslekte olduğu gibi bu meslekte de sizleri ön plana çıkaracaktır. Bu sayede iş başvurularınızda cv’nizle göz doldurursunuz. Üniversite eğitiminiz esnasında “Dijital pazarlama uzmanı ne yapar?” sorusu cevabı zihninizde daha fazla netleşecektir.

  • Dış Ticaret
  • Grafikerlik, İşletme
  • Halkla İlişkiler
  • Halkla İlişkiler ve Tanıtım
  • Hakla İlişkiler ve Reklamcılık

gibi bölümlerden mezun olmanız gerekir. Böylece de bu meslek dalında tercih edilen eleman olursunuz. Bu bilgiler doğrultusunda spesifik olarak Dijital Pazarlama ve Medya Uzmanlığı Bölümü olmadığını söyleyebiliriz.

Hangi Üniversitelerde Var?

Yukarıda bahsedilen bölümler birçok devlet ve özel üniversite bünyesinde vardır. Bu üniversiteler YKS sonucuna göre öğrenci almaktadır. Okuyacağınız bölüm “Ön lisans” (2 yıllık) bölümüyse TYT sonucunuza göre tercih yaparsınız. Fakat “Lisans Bölümüyse” (4 yıllık) AYT puanınıza göre tercih yapmanız gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanlığı Eğitimi

Dijital pazarlama eğitimlerini kısa sürede çok yol kat etmek isteyenler tercihe eder. Bu eğitimleri aynı zamanda da zaten bir şirketi olanlar alır. Çünkü bu kişiler aldığı hizmetlerin niteliğinden haberdar olmak isterler. Bu kapsamda;

  • Dijital Pazarlama Teknikleri
  • Tüketici Davranışları
  • Görsel Tasarım ve Kurgu
  • Sosyal Medya Hesaplarının Yönetimi

gibi birçok alt başlıkta alanda eğitimler alabilirsiniz.

Bu eğitimleri yüz yüze alabileceğiniz gibi online da takip etme imkânınız vardır.

Eğitim alacak vakti olmayan firma sahipleri ise Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Danışmanlığı hizmeti alırlar. Bu da bu mesleği yapanlara yeni çalışma imkanları oluşturur.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Alanında uzman bir Dijital Pazarlama Uzmanı ve Sosyal Medya Danışmanı 8-15 bin arasında maaşlarla çalışabilirler. Tabi bu miktar yönettiği reklam bütçesi ve ulaştığı aylık ciroya göre daha da artabilmektedir. Maaşla çalışma istemeyenler için ise Freelancer çalışma şekli başka bir seçenektir. Bu çalışma şeklinde ise yönettiğiniz projenin büyüklüğüne ve sayısına göre gelir elde edersiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
WhatsApp

Yorum bırakın