Influencer Pazarlama Nedir

Influencer pazarlama

İnfluencer

İnfluencer pazarlama, çağımızın dijital ihtiyaçlarına cevap veren satış yöntemlerinin en popülerlerindendir. Eskiden satış için sadece marka bilinirliği yeterliydi. Fakat günümüzde markalar reklam stratejilerinde bu tanınırlığı tüketicinin güvenini kazanacak şekilde desteklemek zorunda kalmışlardır. Çünkü “bilinmek” ile “bilinmek” arasında fark vardır. Reklamın amacına ulaşması için marka bilinirliğinin pozitif anlamda olması gereklidir. Peki, İnfluencer ne demektir? İnfluencerların bu süreçteki rolü nedir?

İnfluencer Nedir?

İnfluencer nedir?  Kelime anlamıyla “etkileyen” anlamına gelen influencerın  merkezinde etkileşim vardır. İnfluencerlar çektiği videolar, fotoğraflar ya da blog yazılarıyla geniş kitlelerle etkileşim halinde olan kişilerdir. Bunu da, tanınırlıklarının hitap ettiği kitle üzerinde oluşturduğu etkiyle yaparlar. Bu kişiler takipçilerini paylaşımlarının yaratıcı, kaliteli ve benzersiz olmasıyla kazanırlar. Sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarının içeriği kitle psikolojisinde ister istemez bir etki uyandırır. Bu etki, içeriğe göre olumlu ya da olumsuz olarak değişir. Markalar da bu bilinirlikten reklam ve pazarlama amacıyla faydalanırlar. Markaların bu tutumu da insanlarda influencer olarak kısa yoldan para kazanma eğilimi oluşturur. Peki, influencer olmak kolay mıdır?

İnfluencer Nasıl Olunur?

“İnfluancer nasıl olunur?” sorusunun cevabı, paylaşımlarınızla hitap ettiğiniz kitlede merak ve ilgi uyandırmanızda saklıdır. Hatta bu da yeterli değildir ve içeriklerinizde benzersiz de olmanız gerekir. Sosyal medya paylaşımlarının içeriğini ise influencerların tercihleri belirler.

Bazı insanlar fizikleriyle ön plana çıkarlar çünkü her insanda güzel ve benzersiz olana karşı bir takdir hissi vardır. Bu insanların tatilden bir fotoğraf paylaşması ya da yemek yediği lokantayı konum olarak belirtmesi reklam için yeterlidir. Bazı insanlar ise fikirleri ve yeteneklerini yansıtan paylaşımlarla takipçi kazanırlar. Bu iki farklı sosyal medya kullanıcılarından ikincisine verilen değer son zamanlarda artmıştır. Çünkü artık toplum kültüründe kalıcı değerleri ve sanatı destekleme davranışı hakimdir. Teşhir yöntemiyle takipçilerinde ilgi uyandırmaya çalışan kişilere olan ilgi ise azalmıştır. Çünkü yaşanmışlıklar insanlarda kalıcı değerlerin altını çizmenin önemini ortaya çıkarmıştır. Yapaylık ve birbirine benzeyen fiziki özellikler artık geniş kitleleri cezbetmez. Bunun farkında olan influencerlar son zamanlarda yeteneklerini ön plana çıkarmaya ya da doğal görünen günlük yaşamlarını şeffaf olarak paylaşmaya başlamışlardır.

Geleceğin İnfluencerlarına Tavsiyeler


Bu mesleği yapmak isteyen gençlere tavsiyemiz ise ilk olarak kurgusallıkta profesyonel olmalarıdır. İkinci olarak da içeriklerde yaratıcılığı merkeze koymalarıdır. Bu da “Dijital Pazarlama ve Marketing” ve “Sosyal Medya Okuryazarlığı” eğitimleriyle mümkündür. Kitleler sizde herkesin yapabileceği şeyleri değil, sadece size has yeteneklerinizi paylaşımlarınızı ister. Bunlar: dans, müzik, resim kabiliyetiniz ve sizi eşsiz kılan şeydir. Paylaşımlarınızı hitap ettiğiniz kitleye ulaştırırken de profesyonel araçları kullanmanız gerekir. Çünkü artık amatör çekimlerle takipçi kazanma furyası hızla gelişen dijital mecraların gerisinde kalmış ve çekiciliğini yitirmiştir.

Önce sizde benzersiz olan yeteneğinizi belirleyin. İkinci olarak da sosyal medyanın dilini öğrenin. Sonrasında bu dili etkili bir şekilde geniş kitlelere ulaştırmak için en uygun araçla paylaşıma başlayabilirsiniz. Şunun altını çizelim ki, yeteneğinizi benzersiz kılacak şey sunum ve paylaşımda kullandığınız araç ve dildir. Aksi halde başarısız olma ihtimaliniz çok yüksektir. Sosyal medya platformlarını profesyonel olarak kullanabilmeniz size zaman kaybetmeden ve motivasyonunuzu bozan deneyimler yaşamadan başarıya ulaştırır. Bu yolu izlemezseniz hem yıpranır hem de zaman kaybedersiniz.

İnfluencer Marketing

İnfluencer marketing markaların tanınmış kişileri, marka tanıtımında ya da ürün satışında kullanması demektir. İnstagramda elinde bir ürünle poz veren ünlünün takipçileri üzerinde onlar farkında olmadan bir etki uyandırır. Tarkan reklamından sonra başka bir dijital satış platformunun Cem Yılmaz’ı kullanması bu kişilerin toplum üzerindeki etkisini kullanmasından başka bir şey değildir. Bu eski tarz reklamdır. Artık bu etkinin kullanılması profesyonel reklam filmleriyle değil bireylerin şahsi paylaşımlarıyla mümkün hale gelmemiştir. Bu şahsi kurgulamadan kaynaklanan paylaşımların etkisiyle marka bilinirliği ve satış ise influencer pazarlamadır. Bir diğer ismiyle influencer marketingtir.

Makro İnfluencer Marketing

Makro influencer marketing, bilinirliği mesleğinden (şarkıcı, sanatçı, oyuncu, tiyatro oyuncusu vs.) kaynaklanan sosyal hesap kullanıcılarının tanıtım ve satış amacıyla kullanılmasıdır. Hitap ettiği kitle daha geneldir ve her türlü ürünün reklamı için uygundur. Bu marketing çeşidinde sosyal medya hesabının kitlesinin geniş olmasının yanında takipçilerinin hesaplarıyla etkileşimi de fazladır. Bu da pazarlamada başarı oranını artırır.

Mikro İnfluencer Marketing

Bilinirliğinin mesleğinden kaynaklanmayan ve daha spesifik alanlarda takipçi kitlesi bulunan sosyal hesapların pazarlamada kullanılmasıdır. Bu pazarlama ağı; instagram, telegram, tiktok, youtube, twetter, whatsapp gibi sosyal iletişim araçlarını kapsar. Bilindik bir parçayı kendi yorumuyla “cover”layan yetenek, kitap cümlelerini kurguladığı kısa videolarla paylaşım yaparak takipçi sayısını artıran sosyal medya hesabı sahibi ya da şiir okuyarak, gezdiği yerlerden paylaşım yapan maceracı ve fotoğraf sanatçılarının hesapları gibi… Takipçi sayısı fazla bir doktorun hesabı dahi influencer marketing için kullanılabilir. Bu örnek sayısı artırılabilir.

Mikro influencerlar aracılığıyla arkadaş çevresinin samimiyetinin ürün satışında ve marka tanıtımında kullanılmasıdır. Çünkü aynı özelliklere sahip iki ürün arasında tercih yaparken insan her zaman duygusal davranır. Bu duygusallık bazen ürünün özelliklerinin bize kazandıracağı avantaj iken bazen de ürün reklamında kullanılan kişi ile kurulan bağdır. Reklam çeşitlerinin başarıları üzerine yapılan araştırmalara göre ikinci duygusal bağın tüketici davranışı üzerindeki etkisi ilkinden daha fazladır. Bu bağ o kadar kuvvetlidir ki, tüketici davranışında daha düşük özellikli bir ürün sırf bu duygusal bağ sebebiyle daha pahalıya alma tercihi daha yaygındır. İşte bu makro ve mikro influencer marketingin temelinde tanıtımda kullanılan kişi ile tüketicinin farkında olmadan kurduğu bu duygusal bağ yatar.

İnstagram Trendyol ve Diğer Dijital Platformlar

İnfluencer pazarlama günümüzde bireysel hesapların markaların yanında dijital satış platformları tarafından da kullanılan bir yöntemdir. Makro ve mikro sosyal hesap sahipleriyle İnstagram ve Trendyol gibi satış ve reklam platformları da anlaşma yapmaktadır. Böylece marka sahibi direkt influencer ile iletişime geçmek yerine bu platformlarla reklam anlaşması yaparlar. Gelişmelerden anladığımız kadarıyla bu pazarlama yönteminin kullanımı daha da yaygınlaşacak eski model reklamcılığın yerini alacaktır. Ticarette artık her şeyin tuşlarla halledildiği günümüzde bu reklam yöntemini doğru anlamak ve kullanmak markanızı başarıya taşıyacaktır.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
WhatsApp

Yorum bırakın