Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya, kullanıcıların etkileşim gösterdiği dijital alanı ifade ediyor. Çeşitli web siteler üzeri birtakım özelliklerin sunulduğu ve içerik üretiminin yüksek oranda kullanıcılar tarafından yapıldığı platformlardır. En kısa tanımıyla Sosyal Medya, interaktif dijital platformlardır.

Kısaca Sosyal Medya Nedir?

Biz, kullanıcıların etkileşim ve katkılarının önemli olduğu iletişim türünün kendisine sosyal medya diyoruz. Sosyal medya siteleri ise bu interaktif etkileşime vesile olan, bu olanakları sunan platformlardır. Günümüzün en önemli ve etkili iletişim aracı sosyal medyadır.

Bazı Önemli Sosyal Medya Platformları

Her gün yeni bir sosyal medya platformu yayına başlıyor, desem bana inanır mısınız? Evet, gerçekten de öyle. Şu an bile bir sosyal medya sitesi yayına giriyor olabilir. Peki, en popüler ve bilinir sosyal medya siteleri hangileri? Birkaçını listeleyelim.

  1. Facebook,
  2. Instagram,
  3. Youtube,
  4. Twitter,
  5. Tumblr,
  6. Blogspot,
  7. Medium,
  8. WordPress,
  9. Linkedin,
  10. Telegram vb.

Liste böyle uzayıp gider. Burada önemli olan en popüler hangisi, diye değil; bizim işimize yarayan, verimliliği en yüksek sağlayabileceğimiz hangisi, diye sormaktır. Dijital pazarlama işi yapan biriyseniz kuşkusuz sosyal ağların %80’inde var olmanız gerekiyor. Fakat bir transfer veya turizm firması iseniz tüm sosyal ağlarda olmak zorunda değilsiniz. Zaten var olmanız size çok yüksek verimlilik de sağlamayacaktır. Bu yüzden hedef kitlenizi iyi tanımlamalı ve onların en yoğun olduğu ağları tercih etmelisiniz.

Geleneksel Medyan Farkları

Bildiğiniz gibi geleneksel medya artık yerini sosyal medyaya bırakıyor. Çünkü sosyal medyanın geleneksel medyaya göre etkileşim oranı çok daha fazla. Bunu görüyoruz. İletişim çift yönlü ve hızlı. İnteraktif bir yapı söz konusu. Minik bir paylaşım ile dünyaya kısa sürede sesimizi duyurabiliyoruz. Ayrıca bu geleneksel medya kadar pahalı da değil.

Sosyal Ağların Kullanım Amaçları Nelerdir?

Amaçlar, ilkeler ve gayeler aslında ilgili kişiye göre değişiyor. Fakat temelde bu araçların bir amaca hizmet etmesi mutlaktır. En nihai amaçları ise kullanıcılara ihtiyaçları doğrultusunda hizmeti en olanaklı hale getirmektir.

Ne İçin Hangi Platformu Seçmeliyiz?

Birçok kişi ve işletme hangi platformu öncelikli tercih etmesi gerektiğine karar veremiyor. Biz, Medyaverse olarak bu alandaki uzmanlığımıza güveniyoruz. Ayrıca dijital planlamalarınızı yapıyor, doğru ve etkileşimli sosyal platformları size sunuyoruz. Bu makalemizde birkaç sosyal ağdan ve doğru seçim ilkelerinden bahsedelim.

Öncelikle işletme modeliniz, sektörünüz ve hedef kitleniz önemli. Tercih edeceğiniz platformu büyük oranda bu konular belirliyor. İşletme sektörü ve hedef kitlesi ne olursa olsun mutlaka var olması gereken birkaç ağ var. Artık onlar standart bir yapı gibidir. Öncelikle bunlarda var olmanızı ve varlığınızı iyileştirmenizi öneriyoruz. Bunlar; “Facebook, Instagram, Twitter ” ve “WhatsApp” vb.

Bunlara ek olarak sektörünüze uygun diğer platformları tercih etmelisiniz. Örneğin turizm sektöründe iseniz mutlaka Tripadvisor ve Google Maps, Rastgelelik Firma gibi alanlarda olmalısınız. Ayrıca Linkedin işletme hesabınızı da almanızı öneriyoruz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
WhatsApp

Yorum bırakın