Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal medya uzmanlığı kolay gibi görünür. Fakat dijital platformların algoritması hesaba katıldığında profesyonellik gerektiren bir “meslek” olduğu gerçeği kabul edilmelidir. Meslek kısmının özellikle altını çizmek isteriz. Çünkü bu “uzmanlık” niteliğini kazanmak için Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Yönetimi alanında eğitim almanız gerekmektedir. Medya uzmanlığının incelikleri ve doğru kullanımının gerektirdiği nitelikleri açıklamaya başlamadan önce sosyal medya yönetimi ve kullanımını amacına göre sınıflandırmak gerekir. 

Sosyal medya kullanımı şahsi ve ticari kullanım olmak üzere ikiye ayrılır. Şahsi hesaplar, insanların özel hayatlarındaki gelişmeleri, sevdikleri ya da kendisine yakın bulduğu arkadaş çevresiyle paylaştığı mecralardır. Çoğu gizli ayarda kullanılan, yani erişimi sınırlı olan hesaplardır. Bu hesaplara sadece hesap sahibinin izin verdiği kitle erişebilir. Şahsi olarak kullanılan fakat gizliliği kaldırılmış hesaplar da vardır. Gizli olmayan hesaplara ise erişim sınırı bulunmaz. Öte yandan ticari hesaplar bu yapıdan oldukça farklılıklara sahiptir.

Ticari hesaplar da aslında temel olarak 2 amaçla açılabilir. Birincisi Firmanın gerektirdiği kurumsal kimliğini dijital kimlik kısmına yansıtabilmek. İkincisi ise firmanın ürünlerinin dijital mecrada satılmasını sağlamak. Ticari kullanımdaki hesaplara zaten erişim sınırlandırılması yapılamaz. Ticari hesaplarda açıldığında benimsenen amaç ne olursa olsun, dijital mecrada temel hedef içeriklerin daha geniş hedef kitleye hitap edebilmesidir. Süreç bu aşamaya geldiyse tam da bu aşamada dijital mecranın karakterini bilen, farklı stratejiler geliştirebilecek, “alanında uzman” sosyal medya hesabı yöneticilerine (Sosyal Medya Uzmanı) ihtiyaç duyulur.

Şahsi Hesaplarda Sosyal Medya Yönetimi 

Şahsi paylaşım ve iletişim amacınız varsa herhangi bir uzmanlık gerektiren hesap yönetimine ihtiyaç duymazsınız. Fakat fenomen olmak ya da ürün pazarlamak gibi bir amacınız varsa ya işin uzmanından yardım almanız ya da bu alanda eğitim veren akademilerden eğitim almanız önerilir. Böylece hem zaman kaybetmezsiniz hem de deneyip yanılma yöntemiyle enerji kaybetmezsiniz.

Instagram’da amaca hitap etmeyen, bir stratejisi olmayan içeriklerle sosyal medya hesabınızı büyütmek ancak şans ile açıklanabilir bir durum olur. Şahsi hesaplara gönderilen “etkinliğimize katılın”, “hesabınızı büyütelim!” gibi “dm” mesajlarındaki yorum ya da takip etkinliklerine katılmamalısınız. Zira bu tür sosyal medya etkinlikleri hesabınıza zarar verir. Bu yöntemlerle veyahut arkadaş çevre desteğiyle kitle kazanacağını düşünmek günümüz koşullarında pek mümkün olmayacak çünkü sayfadaki diğer “rakibiniz” olan arkadaşlarınız konu hakkında çok tecrübeli ve bilgili olabilir. Girişimci ruhlu gençler de bu yanılgının kurbanı olurlar. Sizlere tavsiyemiz bu tür etkinliklerden uzak durmanız ve “GT (Geri Takip)” olarak bilinen yöntemlerle hesaplarını büyütmeye çalışmamanızdır. Çünkü Facebook ve Instagram algoritması, çoğu zaman bu tür hesapları “spam” ya da “zararlı içerik üreten hesap” olarak algılayabilmektedir. Sonrasında diğer hesapların paylaşımlarınıza hatta hesabınıza erişimlerini engelleyici bir takım sınırlayıcı tedbirler bile alabilir. Bazen de hesabı askıya alma olarak tabir edilen hesap sahibinin dahi hesaba erişimini engelleyici ağır yaptırımlar uyguladığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Başta faydalı gibi görünen bu tür sosyal medya davranışları uzun vadede hesabınıza zarar verebilir. Sonuç olarak da motivasyonunuzun düşmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle bu tür sosyal medya davranışlarından kesinlikle uzak durmalısınız.

Ticari Sosyal Medya Hesaplarının Yönetimi

Sosyal medya ve dijital pazarlama platformların kendine has bir dili vardır. Bu dili bilmek ve görsel materyallerle desteklemek, sizleri doğru kitleye ulaştıracaktır. Sonuç olarak da takipçi sayınız hedef kitle merkezli olarak organik bir şekilde artacaktır. Kısa sürede gerçekleşen organik takipçi sayısı artışı da zamanınızı ve enerjinizi hızlı bir şekilde kazanca dönüştürecektir. 

Peki günümüzde ticari hesaplar nasıl yönetiliyor gelin bir de ona bakalım. Bazı kurumsal firmalar, deyim yerindeyse “eli mouse tutan” mühendis çalışanlarını görevlendirmekle işe başlıyorlar. Çoğu firmada sosyal medya yöneticisinin “mekatronik mühendisi”, “inşaat mühendisi”, “metalürji mühendisi” olduğunu görmek mümkündür.

Peki kurumsal olmayan firmalar nasıl? Onlar da daha da ilginç… Sosyal Medyada aranan tek koşul “şahsi instagram hesaplarına sık sık fotoğraf atıyor olmak” veya” telefon başında zaten çok fazla vakit geçirmek”. İşte tam da bu noktada şu cümleleri her firma ziyaretinde duyuyoruz. “Haaa, sosyal medya mı? O işlere bizim hanım bakıyor.” “haa evet, bizim oğlan bu konuda çok yetenekli, zaten elinden telefon da düşmüyor. Ona söyledik o hesaplarla ilgileniyor zaten.”  Bu durum aile ilişkilerinizi güçlendirmenize büyük katkı sağlayacaktır. Ama sosyal medyada ya da dijital mecralarda size kurumsal kimlik kazandırmaz.

Benzer şekilde, boş zamanı olan eşinizin rastgele paylaşımları hesabınızı büyütmeye ya da hedef kitleye ulaşmanızı sağlamayacaktır. Sosyal medyada vakit geçirmeyi seven çalışanınızın veya yetenekli oğlunuzun sağdan soldan öğrendiği amatör bilgilerle yanlış strateji izleyerek büyüttüğü yanlış kitleden oluşmuş takipçi sayısı fazla olan hesaplar da sizlere satış olarak dönmeyecektir. Çünkü ne takipçileriniz hedef kitledir ne de paylaşımların dili pazarlamaya yöneliktir. Profesyonel olmayan paylaşımlara yatırdığınız reklam bütçeleri ve bu işle ilgilenen insanlara ayırdığınız size göre kazanç gibi görünen cüzi miktarlar da sizlere “ticari sosyal medya hesap” sahibi olmaktan başka bir şey kazandırmaz. Hesap vardır, takipçi çoktur ve paylaşımlarla doludur ama satış yoktur ya da çok azdır.

Hemen ifade edelim dijital pazarlama, eğitim olarak bakıldığında, İşletme Anabilim Dalı altında, Pazarlama bölümünün bir alt başlığı olarak yer bulmaktadır. Bu ne demektir? Bir işletme nasıl kar elde eder, işletmenin karlılığını artırmak için başvurulacak yöntemler nelerdir? Gibi soruların cevaplarına zaten hakim olan ve bu bilgi ile temellendirildikten sonra, üzerine kapsamlı bir pazarlama bilgisi hakimiyeti gerektiren, son olarak da dijital mecraların kendine has tüm özelliklerini bilen kişiler tarafından yönetilmesi er ya da geç kabul edilmesi gereken bir zorunluluktur.

Kendinizi kandırmaktan vazgeçip işin uzmanından yardım almalısınız. Çünkü, evde oturuyormuş gibi görünen karınızın tek işi sosyal medya hesapları ile ilgilenmek değil, çocuklarla ve temizlik, çamaşır, bulaşık ve yemek gibi evin tüm ihtiyaçlarıyla ilgilenmektir. Yine o Instagramda “çok yetenekli olan” çocuğunuz, okula ya da üniversiteye gidebilir….askere gidebilir…. Ve dijital mecra ihmale gelmez. Rakipleriniz o kulvarda koşmaya devam ederken, konuya profesyonel destek almayan firmalar olarak size düşün tek şey arkalarından bakakalmak olur.

Dijital mecralarda bir kurumsal kimlik oluşturmak veya sosyal medya hesaplarının profesyonel yönetilmesi hizmeti size başta bir maliyet, bir külfet gibi görünse de uzun vadede markanızı çok farklı yerlere taşıyacaktır. Bu dijital dünyanın gücünün farkında olduğunuzu biliyoruz ama bu gücü doğru kullanmak da çok önemlidir. Dijital mecralarda yer alan kimliğinizi ise sosyal medya uzmanlığı eğitimi almış uzmanlarla doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. Siz nüfus cüzdanınızı başkalarına veriyor musunuz?…….

Yine ifade etmek gerekir ki, sosyal medyanın bir güç olduğu yadsınamaz bir gerçektir ama güç elbette doğru şekilde kullanıldığında sizi başarıya ulaştırır. Yanlış kullanımı ise size zarar vermekten öteye geçmez.

Sosyal medya uzmanlığı ile ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
WhatsApp

Yorum bırakın