Geleceğin Sosyal Medyaları

Geleceğin Sosyal Medyaları

Geleceğin sosyal medyaları hakkında detaylı bir araştırma yapan Wearesocial.com‘a göre 2018 yılında ilk defa 360 milyon insan aynı anda online oldu. Bu veri de bize sosyal medyaların popülerliğini ve geleceğinin varlığını göstermiş oldu. Şu an dünyamızın %57’si internet kullanıyor. Ve internette harcadığımız zamana baktığımızda oldukça ilgi çekici bir veri görüyoruz. Ortalama olarak günümüzün 6,5 saattik bir kısmını internette harcamaktayız. Ek olarak bu harcadığımız zamanında büyük kısmını sosyal medya platformlarında harcıyoruz.

Bu verilerin tamamı toplanınca aklımıza pek çok soru yerleşiyor. Gelecekte de sosyal medyalar olacak mı? Peki geleceğin Sosyal Medyaları Nelerdir? gibi sorular soruyoruz. Şimdi gelin bu soruları sizler için yaptığım araştırmamda yanıtlayalım.

Geleceğin Sosyal Medyaları

Yapılan başka bir sosyal medya araştırmasına göre; 2018 yılında sosyal medya kullanıcısı sayısı 3.2 milyar insana ulaştı. Bu durum büyük bir pazaryeri oluşturmaya neden oluyor. Bundan dolayı da her geçen gün yeni sosyal medya ağlarıyla tanışıyoruz. Durum böyle olunca Dijital Dönüşüm Danışmanı olan Murat Erdör’de yükselişte olan tüm sosyal medya ağlarını derledi. Geleceğin en iyilerinden olabilecek bazı sosyal medya ağlarını derledi.

Murat Erdör’e göre gelecekte veya yakın bir zamanda insanların kullanması olası sosyal medya platformları şu şekilde;

Telegram

Telagram aslında günümüzde de pek çok gez duyulmuş bir platform. Hatırlarsanız WhatsApp uygulamasının kullanıcı verilerini paylaştığına dair bir haber sonrası birçok kullanıcı Telegram kullanmaya başladı. Ve bir çok mizahi söylem, video vb. gönderi yapıldı. Telegram en çok bu haber sonrası duyuldu. Telagram aslında gerçekten de Whatsapp’a alternatif olarak gösterilebilecek bir sosyal medya ağı. Son zamanlarda hızla yükselmeye başladığını söyleyebilirim. Çünkü içirişinde barındırdığı bazı özellikler rakiplerine kıyasla daha detaylı ve kullanışlı olduğunu düşünüyorum. Bu sosyal medya ağı ilk olarak 2013 yılında sürüldü piyasaya. Benim fikrimce Telegram 2018 yılında yükselmeye başladı ve en çok 2019 sonrası büyük bir yükseliş elde etti. Aslında Telagramın bu kadar hızlı büyümesi ve bu durumun hala devam etmesinin en büyük nedeni kesinlikle güvenlik. Diğer rakiplerine kıyasla güvenlik açısından her zaman bir tık önde olan Telagram uçtan uca şifreli sesli aramaları destekliyor. Ayrıca bir diğer avantajı ise sonsuza dek reklamsız ve abonelik olmadan hizmet vereceğini vadediyor.

Vero

Vero’u çok duymamış olabilirsiniz. Daha doğrusu kulaktan duymamış olabilirisin. Ancak geleceğin sosyal medyaları dendiği zaman çokça duyabileceğiniz bir sosyal medyadır kendisi. Vero ilk kez 2015 de kullanıcılarıyla buluştu. Nasıl ki Telagram’ın WhatsApp’a alternatif olması gibi Vero’da Instagram’a alternatif olarak görülüyor. Vero paylaşım yapmayı sevenler için oldukça iyi bir ağ diyebilirim. Başta film, TV, müzik ve kitap gibi kategorilerde paylaşım yapabileceğiniz ayrı bir ara yüze sahip. Bu nedenle gelecekte hem sanatçıların hem de sanatseverlerin buluşabileceği internette varlık sürdüren ortak bir alan olabilir.

Geni

Geni şimdiye kadar ki gördüğümüz sosyal medyalara benzemiyor. Kendine göre farklı bir alt yapısı ve sistemi var. Aslında oldukça yaratıcı bir fikir diyebiliriz. Geni 2012 yılında faaliyete geçti ancak 2017 sonrası popülerlik kazanmaya başladı. Bu sosyal medya ağı kullanıcılarına kendi soyağaçlarını oluşturmasını ve akrabalarını burada toplaması sağlıyor. Olay böyle olunca kullanıcılar yeni akrabalarını keşfedebiliyor. Veya hiç tanımadığı akrabalarıyla buradan tanışabiliyor. Ek olarak mevcut akrabalarından uzakta olanlarla irtibatta kalmasını sağlayan Geni’nin şuan da 130 milyona yakın kullanıcısı bulunmaktadır.

MyOpportunity

MyOpportunity işini büyütmek, geliştirmek ve yeni potansiyel müşterilere ulaşmak isteyenler için harika bir platform. Bu platform şu an iş profesyonellerinin iş ağını kurmaları için ve gerekli yerlere ulaşması için oldukça verimli bir ağ. Çünkü halihazırda 85 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip ve her geçen gün daha fazla büyüyen bir ağ. Son olarak MyOpportunity Linkedin sosyal medya ağına alternatif olarak gösteriliyor.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Tumblr
WhatsApp

Yorum bırakın